SRC belgesi, normal araç sürücülere ait ehliyet sahiplerinin, ticari amaçlı kullanılan araçlar için almaları gereken bir belgedir.

SRC belgesi alabilmek için öncelikle adayın muafiyetli yada kurslu durumuna bakılır.

SRC Belgesi Nedir? SRC belgesi almak isteyen adayların yetkili eğitim kuruluşlarına başvuruda bulunmaları, yeterli eğitimi almaları ve bu şartları sağlayan adayların Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan SRC belgesi sınavını 100 üzerinden 60 puan alarak başarıyla tamamlamaları gerekmektedir. Bu sınavı başarıyla geçen adaylar SRC belgesi almaya hak kazanırlar.


SRC Belgesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Bakanlığın belirlediği kriterlere göre adayların, almak sitedikleri SRC belgesi türüne göre mevcur araç ehliyetleri ile birlikte yetkilendirilmiş kurslara başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

SRC belgesi sınavında başarılı olmak,

18 yaşından büyük, 66 yaşından küçük olmak,

Kullanacaığı ticari aracın türüne göre ilgili sınıftan ehliyet sahibi olmak,

Eğitimini tamamlayan adayların, sınav takviminde belirtilen sınavda en az %60 başarılı olmaları gerekmektedir.

SRC 1 belgesini alan sürücüler aynı zamanda SRC 2 belgesini de almış sayılmaktadırlar.

SRC 3 belgesini alan adaylar aynı zamanda SRC 4 belgesini de almış kabul edilirler.


SRC Belgesi Alabilmek İçin Gerekli Evraklar

SRC belgesi alabilmek için, kimlik fotokopisi, 2 adet biyometrik fotoğraf, ehliyet fotokopisi ve psikoteknik raporu gereklidir. Ayrıca sabıka kaydı ve ikametgah belgesi istenilir. Bu belgeleri E-Devlet şifreniz ile kursumuzdan ücretsiz olarak alabilirsiniz. Psikoteknik hakkında bilgiyi bu sayfadan alabilirsiniz.


Psikoteknik ile SRC Belgesi Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Eşya, kargo, yük veya yolcu taşımacılığı yapacak sürücülerde aranan şartlardan birisi SRC Belgesi ve Psikoteknik Değerlendirme Raporudur. 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliğine sürücüler, bu belgelere sahip olmalıdırlar.

SRC Denizli
Whatsapp Destek Hattı